A HIPERVITAMINOK VESZÉLYE
Nyilván tudjátok, hogy vannak olyan vitaminkészítmények, amelyek az ajánlott napi mennyiség 10-20-50-szeresét tartalmazzák egyes vitaminokból. Sőt, vannak gyártók, akiknél ez maga a koncepció. Általában mégsem ez a fő reklámüzenet és különösebben nem is indokolják meg, miért jó nekünk ekkora mennyiségek fogyasztása.
Ezt tartom igazából megtévesztésnek!
Ha rájuk lenne írva, hogy “Figyelem, a nemzetközileg ajánlott napi vitaminbevitel sokszorosát tartalmazza!”, akkor el tudjátok dönteni, hogy vállaljátok-e a kockázatot. De legtöbb esetben a vásárló megbízik egy márkában és nem kérdőjelezi meg egy kereskedelmi forgalomban lévő étrend-kiegészítő (tartós fogyasztásának) biztonságosságát.
Miért nem kommunikálnak transzparensen erről?
- Tudjuk, hogy a vitaminok jók, tehát sok vitamin még jobb, ez generációs beidegződésünk. (miközben nem igaz sajnos egy szint felett.)
- Nem tehetik meg, hogy a feltételezett előnyöket leírják, mivel a megfogalmazható állítások köre szigorúan szabályozva van hatóságilag és nem bizonyított, hogy egyes vitaminok relatív túladagolása valóban bármilyen hozzáadott értékkel bírna. (sőt…)
- Egyesek olyan áltudományos vagy vallási teóriák mentén állítják össze a termékeiket, amit ha nyíltan leírnának, sokan fejvesztve szaladnátok az ellenkező irányba.
- És persze van, akiben nincs semmiféle meggyőződés, egyszerűen piaci alapon minél több hatóanyagot töm a termékébe, mert akkor tőle fogjátok megvenni a vitaminjaitokat, nála költitek a pénzeteket.
A vásárlók persze örülnek. Mondhatom úgy, örültök, mert innen is nagyon sokat fogyasztanak hasonlókat sajnos. Úgy érzitek, többet kaptatok a pénzetekért és ennek persze mindenki örül alapesetben.
DE EZ TÉVÚT!
Gondolj csak bele: ha a fogamzásgátlód mostantól 10x annyi hormont tartalmazna, örömmel bevennéd? Ha a gyerek fájdalomcsillapítója, 5x annyi hatóanyagot, nyugodt szívvel beadnád neki, csak mert többet kaptál a pénzedért? Ugye nem?
Egyszerűen azért, mert szükségtelen és feleslegesen vállalnád a lehetséges mellékhatásokat.
Abban szocializálódtunk, hogy a VITAMIN JÓ. Egyél sok vitamint, sok-sok vitamin még jobb! Ez a táplálkozás kapcsán igaz is, de a nagyszüleink ilyenkor nem az étrend-kiegészítőkre gondoltak! Soha, de soha nem lennél képes annyi zsírban oldódó vitamint táplálkozással elfogyasztani, mint amennyit egyes gyártók termékei tartalmaznak. Soha, de soha!
Érdemes akkor józan ésszel átgondolni, hogy biztosan az emberi szervezet számára napi szinten szükséges-e ennyi, mikor alap esetben sem bevinni, sem felhasználni nem vagyunk képesek.
Mintha kétszer akarnád teletölteni a tankot a benzinkúton, hátha attól kétszer jobban megy az autód. De valójában ha megtelik a tank, csak melléfolyatod a többi üzemanyagot, sőt még tönkre is teszel az autódban pár alkatrészt...
Milyen mellékhatásaik lehetnek a hipervitaminoknak?
Évek óta rendületlenül hajtom, ha szóba kerül a téma, de pár hete egy genetikus orvos barátunk megerősítette a szakmai meggyőződésemet:
- Émelyegsz, hánysz, szédülsz, étvágytalanságod, székrekedésed/hasmenésed van.
- Hosszabb távon hajhullásod, májproblémáid, emésztési zavaraid, veseköved és veseelégtelenséged, végtagzsibbadásod, pszichés zavaraid lehetnek.
- A szervezet által feldolgozhatatlan mennyiség karcinogénként hat a szervezetben, tehát daganatokat okozhat.
- A hipervitaminozott kismamavitaminok a magzatokban fejlődési rendellenességet okozhatnak, sok országban tiltva vannak!
Higgyétek el, hogy minden gyártó megtehetné, hogy emeli a hatóanyagtartalmait. Ez mindössze párszáz forinttal kerülne többe, hiszen egy termék árát a hatóanyagok minősége, a termék komplexitása, a formulázás fajtája, a gyártási mennyiség és a csomagolás is meghatározza. A benne lévő egyes hatóanyagok emelése nem lenne túl nagy költség.
Azért nem tesz többtízszeres hatóanyagot a vitaminjaiba legtöbb gyógyszer- vagy étrend-kiegészítő gyártó, mert nem szükséges. A versengés csak piaci, gazdasági, esetleg ideológiai alapú, miközben a kívánatos mennyiség nagyságrendileg mindenkinek egyforma. A probléma az, hogy mostanra a versenyben egyesek odáig merészkedtek, ami a WHO ajánlása szerint a káros határérték, vagy annál is magasabb…
Van, amikor ezek a termékek indokoltak. Igazolt hiánybetegségekben, felszívódási zavarral küzdőknek, autoimmun betegségekben…stb. Üdvözlöm a vitaminok nem csak fenntartó, de gyógyító erejét is, csodásak!
De csak indokolt esetben, terápiás jelleggel, kúraszerűen alkalmazzatok hipervitaminokat! A napi vitamin- és ásványianyag szükségletet változatos étrenddel és egy szélsőségektől mentes, kiegyensúlyozott hatóanyagtartalmú multivitaminnal biztosítsátok NAPRÓL NAPRA!
A termékek összetevőinél amire érdemes figyelni: zsírban oldódó vitaminok (A-, D-, E-, K-vitamin), valamint a B-vitaminok. Ezek ne haladják meg az NRV 500-1000%-ot!