Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mi az a hialuronsav, miben van és mi van benne?

2023. 10. 03. 16:57:06
Mi az a hialuronsav, miben van és mi van benne?

A hialuronsavról valószínűleg az is hallott, akinek fogalma sincs róla, hogy micsoda. Ezzel a természetes vízmegtartásáról híres bőrápolóval manapság számtalan készítményben találkozhatsz, a kérdés inkább az, hogy pontosan milyen hatások is várhatók tőle, és mennyit érdemes használni belőle ahhoz, hogy a bőr a legjobb formáját hozza. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a hialuronsavval kapcsolatos alapvető tudnivalókat.

Hatások, mennyiségek és javaslatok – közérthetően és egyszerűen

A hialuronsavról valószínűleg az is hallott, akinek fogalma sincs róla, hogy micsoda. Ezzel a természetes vízmegtartásáról híres bőrápolóval manapság számtalan készítményben találkozhatsz, a kérdés inkább az, hogy pontosan milyen hatások is várhatók tőle, és mennyit érdemes használni belőle ahhoz, hogy a bőr a legjobb formáját hozza. Ebben a cikkben összegyűjtöttük a hialuronsavval kapcsolatos alapvető tudnivalókat.

Mi az a hialuronsav és hogyan hat ránk?

A hialuronsav az emberi szervezetben – a bőrben, ízületekben, csontvelőben, szövetekben – is megtalálható szerves vegyület. Kimagasló hidratáló képességekkel rendelkező cukormolekula, ami képes megkötni és megtartani akár saját súlya ezerszeresét is. Emiatt a hialuron igazi szupermolekulának számít, és sokat tesz a bőr felső rétegének egészségéért. Fő feladata a vízmegtartás: az emberi szervezet szöveteit kipárnázza, így nedvesen és rugalmasan képes tartani azokat. Elsősorban a bőrben és az ízületekben van jelen, de elengedhetetlen például a csontok, a porcok, a szemek, ajkak és a szőrtüszők ideális működéséhez is. Leglátványosabban a bőrön mutatkozik meg hatóereje, amit képes teltebbé, élettel telibbé és simábbá változtatni – nem is csoda, hiszen a szervezetben lévő hialuron több mint 50%-a a bőrben található.

 

Miben van hialuronsav?

A hialuronsav mennyisége az életkor előrehaladtával csökken a szervezetben, külsőleg viszont jól pótolható és könnyen használható. A hialuronos összetevőket tartalmazó készítményeket ezért már jó ideje felfedezte magának a szépségipar is, számtalan termék tartalmazza a különféle krémeken, szérumokon és egyéb kozmetikumokon át a kapszulákig, tablettákig, italporokig. Tudnod kell azonban, hogy többféle hialuron létezik – ahogy a sav is csak egyféle állag, só formájában is megtalálható – és van belőle kicsi, közepes vagy nagy molekulasúlyú is. 

Amikor hidratáló termékeket választasz, érdemes átböngészned az összetevők listáját, ebből kiderül, mekkora mennyiségben tartalmaznak hialuront, és milyen anyagok keverednek vele. A Dora Natura hialuronsavas natúr kézkrémjében például argán- és avokádóolaj egészíti ki a hialuronsav bőrbarát hatásait, de van benne természetes halványító és enyhe ránctalanító allantoin és niacinamid is, valamint E-vitamin, ami segít puhábbá tenni a bőrt.

 

A hialuronsav olyan élelmiszerekben is felbukkan, mint például a zöld leveles zöldségek, a csontokból, porcokból készült ételek és a magas C-vitamin tartalmú zöldségek, gyümölcsök, zöldfűszerek. Ha törekszel az egészséges, rostban és vitaminokban gazdag táplálkozásra, bőröd is hálás lesz érte, hiszen így is gondoskodsz a hialuron pótlásáról. 

A legjobb, ha a megfelelő táplálkozás mellett megkeresed azokat a hialurontartalmú készítményeket, amik a korodhoz, életmódodhoz és személyes ízlésedhez a legközelebb állnak, hiszen a választék minden téren egyre nagyobb. Személyes tippünk az, hogy lehetőleg válassz minél természetesebb verziót, és ne sajnáld az időt a felkutatásukra. 

Mennyi hialuronsav kell(ene) naponta a bőrnek?

Mivel a hialuronsav elsősorban a bőrben található meg természetes formájában, onnan tűnik el a leglátványosabban is a kor előrehaladtával. A hialuronsav mennyiségének csökkenése a 30-as években kezdődik, innentől ajánlott a pótlása is: átlagosan 50-100 mg-nyi mennyiségben, ami természetesen csak egy becsült, táplálékkiegőszítőkre vonatkozó átlag. A bőrre felvihető hialuronsav ennél jóval kisebb mennyiségben van jelen a különféle kozmetikai készítményekben – hogy pontosan mekkora ez a mennyiség, azt úgy tudod ellenőrizni, hogy megnézed, az összetevők listáján hol helyezkedik el a sorban. 

 

Az, hogy a te szervezetednek mennyi hialuronsav pótlásra van szüksége, nemcsak az életkorod és az életmódod függvénye, hanem az elérni kívánt hatásé is. Éveket a legnagyobb kiszerelésben adagolt hialuron sem fiatalít senkin, viszont jól javítható vele a bőr általános állapota, mérsékelhetők az apróbb ráncok és a bőrszárazság, rendszeres használatával pedig – ha táplálélkkiegészítőként is szeded – az ízületi panaszok ellen is tehetsz. 

Fontos, hogy tisztában legyél azzal, a mennyiség nem minden – a minőség épp annyit számít. Válassz minél tisztább és természetesebb verziót mindenből, legyen az kozmetikum vagy táplálék: hidd el, ezzel teszel önmagadért a legtöbbet.

A hialuronsav hatása a bőrre és a hajra

Ha megtalálod belőle a megfelelő típust és mennyiséget, biztos, hogy a hialuronsav sokat tehet bőröd és hajad, illetve a szervezeted általános állapotának javulásáért. Remek megoldás a bőr- és hajszerkezet regenerációjának támogatására, fokozva azok természetes vízmegtartó képességét. Teltebb, simább és rugalmasabb lesz tőle a bőröd és a hajad, és erősebbé válnak a környezetkárosító hatásokkal szemben is. 

Attól viszont óva intünk, hogy öregedésgátló csodaszerként gondolj rá. A hialuronsav elsősorban hidratáló, annak azonban az egyik legjobb!

 

Hialuronsav allergia: létezik?

A hialuronsav allergia meglehetősen ritka jelenség, hiszen egy, a szervezetben természetes formában is megtalálható vegyületről van szó. Azonban, mivel a hialuronsav általában más vegyületekkel, olajokkal, vitaminokkal együtt kerül bele a különféle készítményekbe, ráadásul szerteágazó kiszerelésben, méretben és típusban fordul elő, felléphetnek allergiás tünetek hialuronsavat tartalmazó termékek és táplálékkiegészítők használata során. 

Fontos tudnod, hogy a bőrérzékenység nem egyenlő az allergiával, ugyanakkor legyen bármilyen típusú is a bőröd, a kellemetlen tünetek minimalizálása érdekében érdemes természetes összetevőkből álló hialuronsavas készítményeket használnod. Ha ennek ellenére is allergiás tünetek lépnek fel, hagyj fel a használattal, súlyos tünetek fellépése esetén pedig keress fel egy szakorvost, aki pontosan ki tudja vizsgálni, valóban a hialuronsav okozza-e a bajt. A tapasztalat azt mutatja, hogy elsősorban a nagy mennyiségben, koncentráltan használt hialuronsavas kezeléseknél szokott allergiás reakció fellépni – például ha valaki injekció formájában veszi igénybe – a kozmetikumokban található mennyiség túl kicsi ahhoz, hogy komoly immunválaszt váltson ki.